2017 Lottery Results + Waitlist

by Kimberly McCarthy-Kearney

December 6, 2016

for Heartbreak list scroll to the bottom…

YOUTH CATEGORY

Producer Locale
Fiddleheads Musical Theatre Chelsea, QC
Floral Theatre Ottawa, ON
W A I T L I S T
1. Manotick Arts Camp Manotick, ON
2. The Company of Adventurers Ottawa, ON
3. Fishbowl Collective Montréal, QC

90 minute CATEGORY

Producer Locale
Tuba Czar Productions Ottawa, ON
Movin Melvin Brown Austin, USA
W A I T L I S T
1. Stone Fence Theatre Golden Lake, ON
2. Tragedy + Time Served = Comedy Vancouver, BC
3. Right Now Tonight Gatineau, QC
4. Steve Budd Oakland, USA

INTERNATIONAL CATEGORY

Producer Locale
Rollicking Entertainment Ltd. Christchurch, NZ
Rich Potter Greenbelt, USA
Mr. Wizowski Entertainment Wellington , NZ
Rundown Cutehouse/Sachie Gold Coast, AUS
Concrete Drops Brooklyn, USA
Tim Motley Elwood, AUS
Kathleen Denny Oakland, USA
W A I T L I S T
1. Artem Yatsunov Brooklyn, USA
2. Rob Lloyd Surrey Hills, AUS
3. Randy Ross Somerville, USA
4. Andrea Mock Berkeley, USA
5. Buran Theatre New York, USA
6. That’s Enough Drama Iver Heath, UK
7. Angela Delfini Explains it All for You New York, USA
8. Gemma Wilcox Boulder, USA
9. Willi Carlisle Productions Fayetteville, USA

NATIONAL CATEGORY

Producer Locale
The Grand Salto Theatre  (CAFF Touring Lottery winner) Toronto, ON
Turtle Pond Theatre Productions Hudson, QC
Bessie Jean Productions Vancouver, BC
Keith Brown London, ON
Squirrel Suit Productions Welland, ON
Theatre Arcturus Bracebridge, ON
Good Game Toronto, ON
Doctor Keir Co. Montreal, QC
Lesley Carlberg Mississauga, ON
Tim C. Murphy Toronto, ON
Down the Well Productions Halifax, NS
Lady Lola Productions Inc. Toronto, ON
W A I T L I S T
1. Life & Depth Vancouver, BC
2. Theatre Howl Saskatoon, SK
3. JIG theatrecompany Toronto, ON
4. Autistic Productions Winnipeg, MB
5. Jimmy Hogg Toronto, ON
6. Fishbowl Theatre Collective Greenwood, ON
7. The Nicky Network Toronto, ON
8. Audrey Gaussiran Laval, QC

LOCAL CATEGORY

Producer Locale
Slippery Slope Productions Ottawa, ON
KosoWhat Productions Ottawa, ON
Deranged Hermit Media Ottawa, ON
Rag & Bone Puppet Theatre Ottawa, ON
Table Théâtre Gatineau, QC
allisoneb Ottawa, ON
Sasha Gilchrist Ottawa, ON
makesndoes Ottawa, ON
Double U Gatineau, QC
Pinball Productions Ottawa, ON
Quest Friends Forever Ottawa, ON
PrettyUgly Theatre Productions Ottawa, ON
Smith & Somers Ottawa, ON
Evolution Theatre Ottawa, ON
Sad Ibsen Theatre Ottawa, ON
DJG-REG Ottawa, ON
Alley Brat Productions Ottawa, ON
Dead Unicorn Ink Ottawa, ON
Lost Kid Theatre Ottawa, ON
W A I T L I S T
1. Al Connors Ottawa, ON
2. Peculiar People Ottawa, ON
3. Xave Ruth Ottawa, ON
4. Bad High 5 Ottawa, ON
5. Crowning Monkey Ottawa, ON
6. Second Step Ottawa, ON
7. Madeleine Hall Ottawa, ON
8. Quantum Productions Ottawa, ON
9. FireFlood Entertainment Ottawa, ON
10. Blazequest Players Ottawa, ON

HEARTBREAK :(

12 Productions Knife Man Presents
1331 Theatre Lady Chamberlain
2hoots Productions Lazy Sunday Theatre
A Little Bit Off Les Bunheads
All Teeth Theatre Level-Headed Friends Productions
Alma Matters Productions Lil Theatre Company
Amped Up Theatre Lisa Rothman
Aplombusrhombus Lost & Found Puppet Co.
big word Lost Baggage Theatre
bike circus Lucid Theatre Company
Blue Nest Theatre MADE-UP Theatre
Bravo and Ink Magpie Productions
Brendan McLeod Makers of Entertainment
Brianna Morgan Manjericão
British to British Martin Dockery
Broken Turtle Productions Meraki Theatre
Caithream Celtic Dance Fusion Mike Delamont
Canton/Peterson Productions Not10 Productions
Cart Before the Horse Theatre Nutmeg Creations
Charles Adrian as Ms Samantha Mann Pair of Animals
Chic Theatre Company Par la peau des dents
Christel Bartelse/Dutchgirl Productions Pearle Harbour Presents
Christophe Elie Power Productions
Cloudbusting Productions Punchbag Playhouse
Contrapposto Theatre Purple Arches Theatre Collective
Coyote Collective PUSH
Crush Improv Red Bastard
Dancing Bones Theatre Company Reverie Theatre
Devon More Music Rhythm and Burgundy
Drawing Board Productions RNBFF Productions
Elgin Street Improv Rob Gee
Eliot Entertainment Salt & Pepper Theatre
Ewerton Martins Sam Mullins
Garkin Productions Saye Theatre
Goodroad Productions SDT Productions
GoodSide Productions Sex T-Rex
Grasshoppa Dance Projects Shadoworx Theatre
Greg Houston Comedy Shelley Campbell
Gruppo Rubato Skazki
Guayoyo Creative Collective Skulduggery Theatre
Hayes, Inc. Soul Clappers
HeARTbeat Theatre Productions Stephanie Morin-Robert
Helena K Cosentino Strange Visitations
Here Be Dragons Productions The Coldharts
Hiroic Productions théâtre de Lachance
HollyWould Productions Theatre Kraken
Internity Theatre Theatre Underground
Irisistible Productions TimeOff Productions
James Dean Creative Toasted Theatre Company
jeffwrightstoryteller.com TWA
Jon Bennett Two Kind Boys
Joylyn Secunda Valerie David
kairos What the Foggle? Productions
Kim Katzberg & Tom X. Chao Will Somers